Architekt

20. marec 2017

Sú profesie, do ktorých si nikto nedovolí kibicovať, pretože im - mimo odborníkov - nikto nerozumie. Neurochirurg. Astrofyzik. Alebo povedzme taký statik.

A potom sú povolania, ktoré toľko šťastia nemali. Napríklad dizajnér: kam sa dnes pohneš, tam číha grafické dielo nejakého šikovného synovca, ktorý “vie robiť na počítači”. Alebo povedzme politik: na verejné mudrovanie o politike dnes už zrejme úplne stačí mať “názor” a dieru na konci tráviaceho traktu.

A napokon - architektúra! Ó, ty vznešená, kedysi vážená a po zásluhe uctievaná kráľovná umení! Koľko len príkoria dnes musíš zniesť. Koľko ohavností prehltnúť! Lenže - čo čakať v krajine, kde namiesto vkusu zúri ošiaľ priamej demokracie? Kde na domových schôdzach kŕdle starien a mužov v šuštiakoch s prehľadom odhlasujú jedovato-cyklámenový či neónovo-zelený odtieň fasády zateplenej bytovky? Kde ľudia hlasovaním na internete rozhodnú o farbe mosta cez Dunaj - v hlavnom meste vlastnej krajiny? Kde ešte aj mesto ako Lučenec bez hanby otŕča nebesám panorámu z omietnutých mrakodrapov zauralského typu?

Lež nádej ešte žije! Stále sa nájdu hrdinovia, odhodlaní napriek tomu všetkému kráľovnú umení ochrániť. Takí, čo bojujú za jej česť, takí, čo denne vyrážajú do ľúteho boja s démonom nevkusu a ľudskej tupoty.

Len si mudrujte, mudrlanti! Toto tričko je poctou hrdinom architektúry. Áno, zreteľne mu chýba koncepcia a vízia. Nebola naň usporiadaná ani medzinárodná súťaž. Naše staré tričká boli aj tak krajšie a teraz im hrozí džentrifikácia.

A viete čo? Nie je v ňom ani miesto pre zeleň!

Ďalšie tradičné tričko z dielne združenia radikálneho vyšívania Kundy Crew.