Conifer - KAMO

11. november 2016

Ku krojom máme od samého počiatku mimoriadne teplý, až vrelý vzťah. Dôkazom je množstvo odkazov na folklór v našom portfoliu i prekrásnych co-laboch, napríklad so SlovakiaGift. Pravda je však taká, že kroje sú dávna minulosť a reálne ich nosí už asi len Rafael Rafaj. A aj to len do postele. Definícia kroja je však širšia a kroje spolu s industrializáciou vidieka až tak úplne nezmizli. Vynachádzaví občania začali vyrábať kroje nové, moderné, pripravené na aktuálne výzvy 20. i 21. storočia. Klasickým krojom sú napríklad montérky, ale o tých nabudúce.

Tentokrát tu máme skutočný skvost. V šesťdesiatych rokoch si súdruhovia povedali, že sme natoľko svojstojní a vyspelí, že si zaslúžime vlastný maskáč. Maskáčov bolo už v tej dobe veľké množstvo, ale naši predkovia neboli žiadni trochári, v dizajnérskej tradícii sme mali na čo nadviazať, a tak sa aj podarilo. Vznikol vojenský maskáč, vzor 60, ktorý sa na niekoľko desaťročí stal identifikačným znamením československých vojakov. Možno ste už zbystrili, ale ak nie, tak pomôžeme - maskáč, ako identifikačné znamenie, to neznie ako dobrý maskáč. A tak aj bolo. Ihličkový vzor je parádny, no jeho zásadná prednosť je hlavne v tom, že je dobre vidieť. Azda aj preto sa postupne z armády začal vytrácať. Vďaka plánovanému hospodárstvu ho však vyrobili také obrovské množstvo, že aj dnes, po desiatkach rokov, je stále možné kúpiť celkom nové odevy z ihličkového maskáču. Už nie ako unifrormy, ale ako kroje.

Ihličkový maskáč sa stal tradičným krojom rybárov, hubárov, záhradkárov, či poľovníkov. Prešiváky síce vážia asi ako Polski Fiat, ale na rozdiel od Polskeho Fiata fungujú, neničia sa, nepremoknú a smrdia už od výroby. A najmä, demonštrujú jasnú príslušnosť nositeľa k prírodným národom.

Myšlienkou na poctu ihličkovému maskáču sme sa zaoberali asi 2 roky. Neboli sme si istí, ako sa k tomu postaviť - či nadviazať na maskáče aj funkčnosťou, alebo sa pohrať s jedinečným dizajnom. Zvíťazila druhá možnosť. Po roku práce a príprav vám predstavujeme tradičný ihličkový maskáč v moderných a nositeľných strihoch na každý deň. Alebo aspoň každý druhý. Ako by povedal Steve Jobs - IHLIČKOVÝ MASKÁČ - REINVENTED. Nech vám sluší.