Samo Trnka: Na dlhšej túre je dobré mať parťákov, ktorí si pomôžu

07. september 2018

V Kompóte žijeme turistikou. Preto sme pre vás vyspovedali zaujímavých ľudí, ktorých túry, príroda a pohyb baví.

Prinášame vám druhý turistický rozhovor, tentokrát so všestranným humoristom, scenáristom, komikom a akvaristom Samom Trnkom.

Prečo máš rád turistiku? Čo pre teba turistika znamená?
Turistiku mám rád, odkedy nie som obézna mrochta a neprepotím si aj spodky. Takže si teraz rád dám túru, kde si prepotím aj spodky.
Je to príležitosť dať si do tela a keď sa človek niekam vyštverá, spočinúť so zadosťučinením z vlastného výkonu.

Chodíš radšej sám, alebo s niekým?
Pre účely športu chodím rád sám, lebo potom ma neserie, že niekto so mnou nestíha, alebo naopak, že ja nestíham za niekým. Ale rád chodievam aj s niekým, lebo pekná chvíľa je krajšia, keď je zdieľaná. Navyše, na dlhšej túre je dobré mať parťákov, ktorí si pomôžu, keď je zle.

Si pohodár, alebo turista športovec?
Rád by som povedal, že som pohodár, ale som skôr ten s nasolenou riťou, čo poháňa celú rodinu. Hlavne, keď vidím, ako moja dcéra volí komótne tempo a má milión komentárov, ako sa jej nechce, že je to do kopca, že je hladná, spotená, nohy ju bolia. V jej veku som mal vzťah k turistike úplne rovnaký. Toto poznanie mi, žiaľ, nijako nepomáha k tomu, aby ma z toho netriafal šľak.

Už si na túre prišiel na nejaký zásadný nápad, ktorý Ti "zmenil život"?
Nápady mi spravidla neprichádzajú počas túry, tam som práveže rád, keď hlava nešrotuje, ale vypne. Napadajú mi veci skôr dole, po túre. Mozog je odpočinutý a vďačný, že má zaujímavejšie podnety ako hlinu, trávu, stromy a spotené pazuchy.

Kam najradšej chodíš? Davaj tip na svoju obľúbenú túru.
Keďže s turistikou som začal vlastne len nedávno, ešte nemám nijaké špeciálne obľúbené miesta. Rád si doobeda v rámci kardia vybehnem na Kamzík a potom z neho "hľadám" cestu naspäť, nech to nie je nuda. Kamzík je výborný v tom, že je hore catering. To by, podľa mňa, mal mať každý slušný kopec.

Čo je tvoje obľúbené turistické jedlo?
Moje obľúbené turistické jedlo je rum, potom dlho nič a následne klobása. Zbožňujem ju aj bez turistiky, ale keď si voľačo odšľapem, viem si ju lepšie ospravedlniť.

Samovi ďakujeme za rozhovor a držíme palce pri všetkých aktuálnych projektoch: Pančlajn, Na facku, Skúška sirén a Dobre vedieť.

Samo má na fotke naše turistické tričko Červená značka.

Fotku fotila Dáša Šimeková.

Galéria