Svetu mier, Petržalke zvlášť

17. apríl 2016

Petržalka. Krásny to kraj… kým sa tam začali stavať paneláky. Ale doba bola taká. Vzniklo najväčšie sídlisko na Slovensku, prakticky mesto v meste.

Zo všetkých tých panelákov, ktoré sťaby jedna copypasta mala, sedem bolo iných. Sedem malo na bočných stenách monumentálne maľby. A monumentálne znamená, že mali 450 metrov štvorcových. To je takmer plocha futbalového ihriska. (Samozrejme, nikto na nich futbal nehral. Jednak by to bola škoda a druhak by z toho padali bránky.)

Po roku 1989 prišlo medzi národmi k ére otepľovania vzťahov – a na Slovensku prišlo k ére zatepľovania domovov. Zatepľovalo sa všade a vo veľkom, lebo vtedy ešte Aliancia za rodinu nerobila pochody.

Odniesli si to aj monumentálne maľby. Prekryli ich všetky – až na jednu: maľbu "Mier" akademického maliara Jozefa Porubčina. A aj tá už mala svoje dni zrátané.
Ale našiel sa muž, ktorý dokázal nemožné: obľúbil si Petržalku! A dokázal ešte jednu nemožnú vec: maľbu zachránil.

Tento drahý syn Petržalky sa volá Martin Kleibl. Martin zorganizoval projekt, vyzbieral peniaze, so správcom domu presvedčili majiteľov bytov a ukecal aj horolezca, ktorý to celé namaľoval nanovo. Práca trvala tri týždne a toto je výsledok:

Keď nás Martin Kleibl oslovil, či by sme k maľbe nevyrobili niečo aj my, neváhali sme ani sekundu. Výsledkom sú originálne serigrafie a samozrejme krásne kompótové tričká!

Maľbu nájdete tam, kde vždy bola. Ale ak je pre Vás veľkou obeťou ísť do Petržalky, zájdite ku nám. Serigrafie sú v mierke 1:50 a "Mier" môžete nosiť aj na hrudi, sťaby Vás postavili na Námestí hraničiarov.

Galéria