Volám sa Ašer Lev


Autor: Chaim Potok
Značka: ARTFORUM

„‚Hotový Chagall,‘ mrmlal strýko. Obrátil som sa na stoličke a pozrel som sa naňho. ‚Nie‘, ohradil som sa. ‚Volám sa Ašer Lev.‘“
Extrémne uzavretá komunita „ladovských“ (podľa ruskej dediny, odkiaľ väčšina z nich pochádza) chasidských židov v Brooklyne, oddaných starému múdremu rebemu, hlbokej zbožnosti a dôslednému praktizovaniu svojho náboženstva. Rivke a Arjemu Levovcom sa narodí jediný syn Ašer. Otec v ňom vidí svojho nasledovníka — z rebeho rozhodnutia (a s jeho požehnaním) cestuje po svete, zakladá ladovské ješivy, povzbudzuje miestne ladovské komunity a pomáha sovietskym židom. Ašer však veľmi skoro zistí, že má zvláštny dar: dokáže kresliť a samotné kreslenie ho napĺňa vášňou a radosťou. Kým je to detská hra, je všetko v poriadku. Ašer chodí do ješivy, pravidelne a vrúcne sa modlí, dodržiava šabat a s ním súvisiace prikázania. Škola ho však postupne prestáva baviť, väčšinu času si kreslí a uniká do svojho vlastného sveta. Keď na čítanku z tóry len tak bez rozmýšľania nakreslí rebeho portrét, vznikne prvý veľký problém. Nie však posledný. Otec je zo svojho syna nešťastný, matka tiež. Ašer je bezradný. Našťastie do toho prezieravo zasiahne múdry rebe...
Prosto, „hemmingwayovsky“ čisto napísaný, silne autobiografický príbeh o dospievajúcom chlapcovi, ktorý vďaka svojmu daru prerastá úzku, uzavretú, no pre jeho duchovný život dôležitú komunitu. Príbeh o zmysle viery a náboženstva, o sile a kráse umenia. Chaim Potok rozumie jednému aj druhému a svoje poznanie komunikuje — v duchu chasidskej tradície — pútavým, čistým rozprávaním. Výsledkom je kniha, ktorú človek číta ešte aj pri príprave raňajok či sledovaní televíznych správ.
Volám sa Ašer Lev je prvou Potokovou knihou preloženou do slovenčiny. V duchu „keď nikto nevydáva knihy, ktoré chceme predávať, vydajme ich sami“ ju vydalo Artforum, ktoré sa popri sieti kvalitných kníhkupectiev stáva čoraz viac aj vydavateľstvom. A nie hocijakým. V posledných rokoch vyšli v Artfore napríklad výborné listy Deža Ursinyho Zdeňke Krejčovej s názvom Moja milá pani, Gionov Muž, ktorý sadil stromy alebo Forrestov Malý strom. Všetko nielenže pozoruhodné knižky, ale aj veľmi pekne vyrobené (tu je priamym pokračovateľom unikátnej Knižnej dielne Timotej — jej zakladateľ Erik Jakub Groch dáva fazónu aj knihám z Artfora). Vydanie Potokovho Ašera Leva je nenápadnou udalosťou tejto literárnej zimy.

Týždeň 3/2009, Juraj Kušnierik


Vydavateľ: Artforum 
Rok vydania: 2008 
Počet strán: 280 
Jazyk: slovenčina 
Väzba: Tvrdá väzba / Hardback 
ISBN: 978-80-969226-5-9 

Páči sa Vám tento produkt? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa Vám tento produkt? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.