Mapa slovenských železníc


Novinka

Autori: Ondrej Jób, Čierne diery

Láska k vlakom je nákazlivá. Vytvorili sme novú krásnu mapu železníc a pridali sme na ňu pamiatky, ktoré stojí za to objaviť.

Je to čarovný labyrint – skúmať všetky trate na území Slovenska, kadiaľ vedú, kedy vznikli, ktoré sú už zrušené. Usporiadať takýto labyrint, aby vyzeral čisto a jednoducho, je v skutočnosti tá najťažšia práca. Sám si ju naložil dizajnér písma Ondrej Jób a zmenila sa preňho takmer na posadnutosť. Kreslil od rána do noci a každý uzol posúval aj 10-krát, aby pekne zapadol.

Výsledok je poctou mape newyorského metra z roku 1972. Dielo Massima Vignelliho sa stalo míľnikom modernistického dizajnu. Čistota a strohá geometria, to je niečo, čo by sme radi videli aj na slovenských železniciach.

A keď už prstom po mape precestujete Slovensko, pridali sme na zadnú stranu železničné pamiatky zo všetkých kútov krajiny. Aj s ilustráciami a krátkymi textami, aby ste sa o nich dozvedeli viac. Samozrejme sú to staničné budovy od Bratislavy až po Tatry, ale napríklad aj zubačka v Tisovci, rôzne tunely, Telgártska slučka, či opravovne vo Vrútkach.

S textami nám pomohol historik dopravy Peter Šimko z Považského múzea v Žiline. A práve to sa nám na tvorbe Čiernych dier páči najviac, keď môžeme spojiť odborníkov-historikov so špičkovými dizajnérmi, medzi ktorých patrí aj Ondrej Jób.

Spôsob, akým uvažujeme o dopravných mapách, zmenil taliansky grafický dizajnér Massimo Vignelli. Jeho mapa newyorského metra z roku 1972 sa využitím strohej geometrie snažila o maximálnu jednoduchosť. Stala sa míľnikom modernistického dizajnu.

Rozhodli sme sa vytvoriť poctu Vignelliho práci na mape slovenských železníc, vrátane zaniknutých tratí, niekoľkých zaujímavostí a pamiatok.


Čierne diery

Slovensko je krajinou zabudnutých priemyselných pamiatok. Cestujeme za nimi. Snažíme sa nadchnúť ľudí pre históriu starých tovární, baní a stratených sídiel. Dokumentujeme miesta, ktoré už možno ďalšie generácie neuvidia. Sú ich desiatky a miznú nám pred očami. Hovoríme im čierne diery.

Fotíme a píšeme články pre tisíce čitateľov. Tvoríme zberateľské grafiky na risografickej tlačiarni Risomat, v spolupráci s desiatkami slovenských dizajnérov a výtvarníkov. Vydávame mapy, časopisy a knihy. Náš zisk z predaja grafík venujeme na pomoc pamiatkam.

Páči sa Vám tento produkt? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa Vám tento produkt? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.